Asha School Hisar Military Station

Details of facilities with infrastructure

Ser

Facility

Infrastructure

(a)

Spl Education

Spl Class Rooms- 04

(b)

Hydrotherapy

All Weather Hydrotherapy Pool – 01

(c)

Physiotherapy

Physiotherapy Room– 01

(d)

Sensory therapy

Sensory Path- 01

(e)

Computer Training

Computer Lab - 01

(f)

Music/ Dance

Audio Visual Room/ Music Room – 01

(g)

Dona, File, Candle, Paper bag making etc.

Vocational Training Centre (Room - 02 )

(h)

Equine therapy

Equine Therapy Ground - 01

(j)

Speech therapy

Speech Therapy Room - 01

 

Details of Special Educators :-

 

Ser No

Name

Appointment

Educational

Qualification

(a)

Mrs Sharmil Nagar

Principal

BA,MA, B.Ed in Special Education

(b)

Mrs NituKhurana

Special Educator

Graduate and Diploma in Special Education

(c)

Mrs Indu Gupta

Special Educator

Graduate, Diploma in Special Education and Diploma in Early Childhood Care and Education

(d)

Mrs Nirmal

Special Educator

Graduate, Diploma in Special Education and Diploma in Early Childhood Care and Education

(e)

Mr Sarjeet Kumar

Special Educator

Graduate, B. Ed (Metal Retardation)

(f)

Mrs Anju Pal

Art & Craft Teacher

MA, B.Ed in Special Education

(g)

Mr ArpitBansal

Physiotherapist

BPT, MPT (Sports)

(h)

Miss PremlataChani

Physiotherapist

BPT

(j)

Mr Ajaya Kumar Yadav

Cmptr Teacher cum Office Asst

B.Com, Cert in Finance Executive, PGDCA.

 
Beneficiaries Enrolled in School as Regular Students

Ser

Name of Students

Father’s Name

DOB

Category

Ser

ESM

Civ

(a)

Master Krish

ALD Sandeep Kumar

15 Apr 2008

Service

-

-

(b)

Miss Pushpa

NkNarender Kumar

30 Nov 2005

Service

-

-

(c)

Master Aman Malik

SWR Vipin Kumar

15 Aug 2005

Service

-

-

(d)

Master Naveen Poonia

Nb Sub Suresh Chandra Poonia

13 Feb 2006

Service

-

-

(e)

Master Nikhil

Swr Jai Singh

18 Feb 2007

Service

-

-

(f)

Master Sahil

LNk Sunil Kumar

24 May 2008

Service

-

-

(g)

Master Krishna

Nb Sub VyasAlpash

09 Jun 2005

Service

-

-

(h)

Master Vikash

 

Nb Sub Pardeep Kumar

06 Apr 2003

Service

-

-

(j)

Master Vivek Singh

 

SWR Dara Singh

01 Jul 2007

Service

-

-

(k)

Master Mritunjay KR Saurav

Nb Sub Ratnesh Kumar

23 Oct 2000

Service

-

-

(l)

Master Sahil

Nb Sub Rakesh Kumar

16 Nov 2000

Service

-

-

(m)

Master Jaskaran

ALD Raghuvinder Singh

20 Nov 2011

Service

-

-

(n)

Miss Depanjali

LD Nirmal Kumar

16 Jun 2009

Service

-

-

(o)

Miss Ridhima

Nk KS Thahur

10 Mar 2008

Service

-

-

(p)

Master Ansar

HavSanjeev Kumar

20 Sep 2006

Service

-

-

(q)

Master Sahilpreet

LD Ranjit Singh

20 July 2009

Service

-

-

(r)

Master Rohit

Sh Suresh Singh

07 Oct 2003

-

-

Civ

(s)

Master Prahlad

ShShamsher

09 Mar 2001

-

-

Civ

(t)

Miss Shiksha

ShSudhir Singh

18 May

2009

-

-

Civ

(u)

Master Charanjeev

ShRajanChandna

12 Aug 2005

-

-

Civ

(v)

Master Tanishq

ShMahender

28 Jun 2005

-

-

Civ

(w)

Master Lalit

Sh Jai Prakash

18 Sep 2000

-

-

Civ

(x)

Miss Priyanka

ShSatish Kumar

07 Nov 2007

-

-

Civ

(y)

Master AnkitTaxak

ShMukesh Kumar

23 Sep 2000

-

-

Civ

(z)

Master Hariom

Sh Rajesh Kumar

09 Oct 2004

-

-

Civ

(aa)

Master Yogesh

ShSatbir Singh

05 Feb 2009

-

-

Civ

(ab)

Miss Jhankar

ShKaptan Singh

19 Dec 2004

-

-

Civ

(ac)

Master Mohit

Sh Ramesh Kumar

20 Apr 2005

-

-

Civ

(ad)

Master Saksham

MrRomyAgarwal

24 Mar 2002

-

-

Civ

(ae)

Master Yash

Sh Sanjay Kumar

24 Aug 2007

-

-

Civ

(af)

Master Kapil

ShDalip Singh

14 Aug 2000

-

-

Civ

(ag)

Master Sukhbir

Sh. Mangal

28 Arp 2011

-

-

Civ

(ah)

Master Sourav

Sh. Ram BahalVerma

27 Nov 2001

-

-

Civ

 
Early Intervention Beneficiaries (Not incl in Strength of the School).

Ser No

Name of Students

Father’s Name

DOB

Category

Ser

ESM

Civ

(a)

Master Jatin

NkDharmender Kumar

23 Jun 2008

Service

-

-

(b)

Master Divyansh

Sh. Dharmander

16 Aug 2011

-

-

Civ

(c)

Master Jaideep

Sh. Mangal

03 Yrs

-

-

Civ

 
Achievements
  1. Conduct of Distt Level Games : 2013. Special Olympics Bharat (Haryana) conducted District level sports meet with effect from 20 to 21 Feb 13. Five schools participated in the event which was also witnessed by Mrs Mahalaxmi Krishnan Chairperson DOT Family Welfare Organization and Mr ShashiBhushan, Commissioner Disabilities Government of Haryana .
  2. AWWA Excellence Award : 2013. Gift wrapping paper prepared by Mrs Pooja was selected for printing by Army Wives Welfare Association Headquarters. (Ref QMG Br letter No 59029/Asha School Cards/ST-1(Sys)/2013 dated 21 Mar 13).
  3. State Level Sports Meet : 2013. A state level sports meet organised by Bharat Olympics for football was conducted at Faridabad from 04 to 06 May 13. Two children have been selected for National Olympics, as under :-
    1. Master Ravi Ahuja.
    2. Master SajanPreet.
  4. Asia Pacific Games in Australia : 2013. Master Sanjay participated in Asia Pacific Games in Australia with effect from 28 November to 07 December 13, & stood fourth in the 100 meter & 200 meter race.
  5. ational Bocce Championship : 2014. Miss Sonam, a student of Primary Class has won the Gold Medal in the National Bocce Championship, which was held from 17 to 21 July 14 at Patna (Bihar).
  6. ational Painting Competition : 2014. Two children participated in the National Painting Competition at BalBhawan, Hisar on 30 August 14, which was conducted by Haryana State Council of Child Welfare. Following children won in their respective cat, details of which are as under :-
    1. Miss Swati - 1st Position (5-10 Years)
    2. Master Tanuj - 3rdPosition -do-
  7. State Level Floor Hockey & Floor Ball : 2015. Three children were selected as best players of Haryana in the State Level Floor Hockey & Floor Ball wef 21-23 Aug 15 :-
    1. (i) Master Lalit - Floor Ball & Floor Hockey.
    2. (ii) Master Kapil - Floor Ball.
    3. (iii) Master Sanjay - Floor Ball.
  8. National Painting Competition : 2015. Nine children of Asha School participated in the National Painting Competition at BalBhawan, Hisar on 22 August 15, which was conducted byHaryana State Council of Child Welfare. Under mentioned Children bagged the 1stposn, in different cat :-
    1. Miss Namita
    2. Miss Priyanka
    3. Master Tanuj
    4. Master Yash
  9. State Level Floor Hockey : 2016. Six Students of School participated in State level Floor Hockey Championship held at Rohtakwef 16 Jan 16 to 24 Jan 16. Three students have been selected for Nationals. Details are as under :-
    1. Master Kapil.
    2. Master Sanjay.
    3. Master Lalit.
    4. Master Kapil selected for World Winter Games 2017, Austria
  10. tate & National Floor Ball Championship : 2016. Five students of the school participated in Sate Floor Ball Championship. Two amongst then were selected for National Games which were held in Bilaspur from 02 Feb to 07 Feb 16. Names of students participated in National are as under.4
    1. Master Lalit.
    2. Master Sanjay (Res).
  11. Volleyball Nationals Camp : 2016. Master Lalit S/o Sh Jai Prakash attended training at selection camp for volleyball on 23 Jul 16 at Rohtak and has been selected for National Championship.
  12. Conduct of Community Coaches TrgCamp : 2016. Special Olympics Bharat org the community coaches trg camp at Asha School, Hisar Cantt on 24 Aug 2016. A total of 29 coaches participated.
  13. National Softball Championship : 2016. Two students of School participated in National Softball Championship held at Bhubaneswar (Odisa) wef24 Sep to 28 Sep 16. Then secured 3rdposn. 
    1. Master Lalit.
    2. Master Rohit.
  14. AWWA Excellence Award : 2016. Gift wrapping paper prepared by Mrs Kiran was selected by Army Wives Welfare Association at Delhi for ‘Excellence Award’. (QMG Br letter No 59029/Asha Cards/ ST-1(Sys)/2016 dated 26 Oct 16).
  15. Conduct of Distt Level Games : 2016. Special Olympics Bharat org the Distt Level Games for the special children of six schools loc in distt of Hisar on 21 Oct 2016 at Asha School, Hisar. A total of 44 special educators & 117 students participated in different competitions, organized at the 18 GUARDS Games Ground.
  16. Conduct of State Level Games : 2016. Special Olympics Bharat org the State Level Games for the special children of 22 institute loc in State of Haryana on 25 Nov 2016 at Asha School, Hisar. A total of 07 Special Olympics Bharat Coaches, 110 Special Educators/ Adm Staff & 164 students participated in different competitions, organized at the 18 GUARDS PT Ground.
  17. National Volleyball Championship : 2017. Master Lalit S/o Sh Jai Prakash students of School participated in National Volleyball championship held at Gujratwef 21 to 27 Jan 17 and won the Bronze Medal.
  18. Block &District Level Sports Competition : 2017. Haryana School ShikshaPariyojnaParishad org ‘Block & District Level Sports’ for differently abled children on 06 Feb 17 at Panchkula. Details of children who participated in the event alongwith their posn is as under:-

    Ser

    Name

    Sports

    Posn

     

    (i)

    Master Sanjay S/o Shri Mal Singh

    Short put

    2nd

    (ii)

    Master Hari Om S/o Shri Rajesh Kumar

    50 Mtr Race (HI)

    2nd

    (iii)

    Master Hari Om S/o Shri Rajesh Kumar

    100 Mtr Race (HI)

    2nd

    (iv)

    Master Kapil S/o ShriDalip Singh

    50 Mtr Race (MR)

    1st

    (v)

    Master Lalit S/o Shri Jai Prakash.

    -do-

    3rd

    (vi)

    Master Rohit S/o Shri Suresh Singh

    100 Mtr Race (MR)

    2nd

  19. World Winter Games Austria : 2017Master Kapil S/o ShDalip Singh student of School participated in World Winter Game in floor hockey held at Austria wef 18 to 24 Mar 17 and won Gold Medal. 
  20. AWWA Excellence Award : 2017.  Asha card prepared by Master Vivek S/o SwrDara Singh was selected by Central AWWA (HQ South Western Comd AWAN Msg No A-004 dt 08 Apr 17) was AWWA excellence award.
  21. National Netball Championship : 2017.     Master Rohit S/o Sh Suresh Singh students of School participated in National Netball championship held at Sonipatwef 25 to 30 May 17 and won the Gold Medal
  22. Conduct of State Level Games : 2017.  Special Olympics Bharat org the State Level Games for the special children of 15 institute loc in State of Haryana on  06 May 2017 at Asha School, Hisar.  A total of 08 Special Olympics Bharat Coaches, 59 Special Educators/ Adm Staff & 133 students participated in different competitions, organized at the 18 GUARDS PT Ground.
  23. Ministry of Youth Affairs & Sports National Games : 2017.   Two Students of School participated in Ministry of Youth Affairs & Sports National Games held in Gujratwef 05 Jun to 10 Jun 17.
    1. Miss Suman D/o ShJaswant Singh                     -Badminto
    2. Master Vikash S/o HavPardeep Kumar               -Bocce.